Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar , Oto Mesleki Yeterlilik Belgesi , Makine Bakımcı Mesleki Yeterlilik Belgesi
Posted on: Şubat 19, 2020, by : admin

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar, 5544 sayılı yasaya göre MYK kurumu tarafından yetkilendirilen kuruluşlardır. Belge almak isteyen adayları yazılı ve uygulamalı sınavlara tabi tutarlar.

Ayrıca belgelendirme kuruluşları, MYK kurumu adına belge hazırlama ve verme işlemleri ile görevlidirler. Yapılan işin hangi meslek gurubunda olduğu ve MYK tarafından onaylanıp onaylanmadığı, belgelendirme kuruluşları tarafından öncelikle belirlenir.

Daha sonra adayların başvuruları değerlendirmeye alınır. Başvuru işlemleri yapıldıktan sonra, adaylara sınav yeri ve tarihi hakkında bilgiler verilir. Adaylar belirlenen zaman ve yerde, hazır bulunmalıdır. Sınavı kaçıran adayların sınav hakkı yanmış olur. Yeniden sınava katılmak zorunda kalırlar. Her adayın ücretini ödediği takdirde sürekli olarak sınava girme hakkı bulunur.

Oto Mesleki Yeterlilik Belgesi

Oto mesleki yeterlilik belgesi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının hazırladığı ikinci el motorlu kara taşıtlarının alım ve satımı yönetmeliğine göre verilir. Belge verme işlemini, belgelendirme kuruluşları yerine getirir.

Oto mesleki yeterlilik belgesinde de zorunlu ve seçmeli birimler bulunmaktadır. Adaylar seçmeli birimlerden de sınava girmişlerse, tüm sınavlardan başarılı olmak zorundadır. Zorunlu olan birimlerden başarılı olan ancak seçmeli birimlerden başarısız olan adaylar, belge alamazlar.

Adaylar girdikleri birim başına sınav ücreti öderler. Bazı mesleklerde sınavlarda başarılı olması durumunda, sınav ücreti adaylara geri ödenir. Özellikle, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde sınav ücreti devlet teşviki kapsamında geri ödenir.

Makine Bakımcı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Makine bakımcı mesleki yeterlilik belgesi, seviye 3 ve seviye 4 olarak düzenlenir.

Teori ve uygulama sınavları ayrı olarak ya da birlikte yapılabilir. Tüm sınavlar, belgelendirme kuruluşları tarafından değerlendirilir. Başarılı olan adaylara belgeleri, belgelendirme kuruluşları tarafından verilir.

Tüm mesleklerde olduğu gibi makine bakımcı mesleğinde de A1 iş sağlığı ve güvenliği biriminden, hem yazılı sınavda hem de uygulama sınavında soru çıkar.

Adayların sınavlarda başarılı olabilmesi için ortalama 60 puan alması gerekir. Uygulama sınavlarında ise önleyici bakım konusunda adayların hatasız çalışma yapması beklenir.

Sınav sonuçları MYK kurumunun resmi sitesinden ya da belgelendirme kuruluşlarından öğrenilebilir. En geç 20 gün içerisinde adaylar belgelerini almış olur.

www.scbelgelendirme.com.tr

gabile sohbet youtube video indir instagram video indir Sohbet zurna bilecik sohbet